Najnowszy post

LIEBSTER BLOG AWARD


Do zabawy nominowała mnie Literature Lover, której bardzo serdecznie za to dziękuję!

1.      Sięgasz po książki polskich autorów? Jeśli tak, to których?

Rzadko sięgam po polską literaturę, ale od jakiegoś czasu próbuję zmniejszyć swój sceptycyzm do rodzimej twórczości. Na pewno mam zamiar przeczytać wszystkie powieści Marii Nurowskiej, ponieważ „Drzwi do piekła” zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Planuję też przeczytać cykl Parabellum Remigiusza Mroza i skończyć całą serię o Wiedźminie Sapkowskiego.

2.      Wyobraź sobie, że w Twoim domu wybucha pożar. Udało Ci się wziąć już wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i zdołasz jeszcze udźwignąć 3 książki ze swojej biblioteczki. Które ocalisz?

Bardzo trudne pytanie, bo na pewno chciałabym uratować więcej niż trzy książki. Pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie po przeczytaniu tego pytania to „Portret Doriana Graya” Ocsara Wilde i „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona. Miałabym dylemat pomiędzy „Władcą pierścieni” Tolkiena, a „Elantrisem” Sandersona. „Władcę pierścieni”  znam na pamięć to chyba skusiłabym się na uratowanie „Elantris”.

3.      Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z czytaniem?

Zaczęło się to od obejrzenia „Zmierzchu” dziewięć lat temu. Kiedy dowiedziałam się, że film powstał na podstawie książki, bardzo chciałam ją przeczytać! I dziecko, które nienawidziło czytać tak bardzo, że nigdy nie przeczytała żadnej lektury do końca – przeczytało 414-stronnicową powieść Stephenie Meyer w ciągu dwóch dni. Od tamtej chwili zaczęłam czytać wszystko co było związane z wampirowską tematyką, aż z czasem zaczęłam sięgać po inne książki i wyrabiać sobie literacki gust.

4.      Co skłoniło Cię do założenia bloga o książkowej tematyce?

Założyłam bloga po to by móc dzielić się z Wami wszystkim co kocham i robię od dziecka, więc czytaniem, oglądaniem i pisaniem. Uważam też, że prowadzenie bloga daje duże, przydatne w  późniejszym życiu doświadczenie i bardzo rozwija człowieka.

5.      Najładniejsza okładka, jaką widziałeś/aś to...?

Nie przywiązuje dużej wagi do okładek, ale wydaje mi się, że każde wydanie serii o Harrym Potterze ma świetne wykonanie!





6.      Czy jest jakaś książka, której nie masz zamiaru nigdy przeczytać? Jeśli tak, to jaka?

Mam nadzieję, że nie będzie mi dane przeczytać „Błękit szafiru” i „Zieleń szmaragdu” Kerstin Gier, ponieważ pierwszą część Trylogii Czasu„Czerwień rubinu” uważam za najgorszą książkę jaką do tej pory przeczytałam. 

7.      Co najbardziej zachęca Cię do sięgnięcia po daną książkę? Okładka, opis, rekomendacja znajomych czy może coś innego?

Jak wspomniałam wcześniej nigdy nie patrzę na okładkę książki, ponieważ dla mnie najważniejsze jest wnętrze, a nie obicie. Zawsze czytam książki, które są mi polecane. Często też recenzje i opis książki skłaniają mnie do tego by zainteresować się jakąś pozycją. Lubię też kierować się listami nagród, które zdobyły książki.

8.      Jakie gatunki literackie najbardziej lubisz?

Najczęściej czytam fantasy i literaturę kobiecą. Bardzo lubię też kryminały i powieści historyczne. Jednak mogę czytać wszystko i żadnemu gatunkowi literackiemu nie odmówię. Mam duże opory tylko przed science fiction.

9.      Wolisz zakończenie otwarte czy zamknięte?

Żadna historia dla mnie nie ma zakończenia zamkniętego, bo zawsze można fantazjować o dalszych losach bohaterów. Wolę jednak, kiedy pisarz kończy powieść stanowczo. Nie lubię otwartych zakończeń, ponieważ wtedy czuję  niedosyt i pewnego rodzaju zdezorientowanie.  Nie lubię też, kiedy książki, które powinny się zakończyć są niepotrzebnie przedłużane.

10.      Zdarza Ci się nie przeczytać jakiejś książki do końca?

Często mi się to zdarza, a potem mam wyrzuty sumienia z tego powodu. Wychodzę z tego założenia, że jeżeli książka mi się nie podoba to po co mam na nią tracić czas? Wyrzuty sumienia mam dlatego, że jak coś zaczynam to lubię to kończyć. Nie mogę też długo czytać jakiejś pozycji, bo po prostu mi się ona nudzi.


Do gry nominuję Taką Nieidealną!
Jeżeli ktoś z Was chce odpowiedzieć na moje pytania –  zapraszam!

1.      Z jaką jedną postacią książkową mogłabyś/mógłbyś wylądować na bezludnej wyspie?

2.      Przez jaką książkę płakałaś/płakałeś po raz pierwszy?

3.      Który film na podstawie książki Twoim zdaniem najlepiej odwzorował wydarzenia z niej?

4.      Którą postać książkową chciałabyś/chciałbyś najbardziej uśmiercić?

5.      Jakiej książki chciałabyś/chciałbyś zobaczyć ekranizację?

6.      Jakie było Twoje największe literackie rozczarowanie?

7.      Jakie są Twoje czytelnicze nawyki?

8.      Jakiego motywu w książkach nie znosisz?

9.      Wolisz książki papierowe czy e-booki?

10. Gdybyś mogła/mógł spędzić jeden dzień z jakimkolwiek pisarzem, kto by to był i dlaczego?

11. W jaką książkową postać najbardziej chciałabyś/chciałbyś się wcielić?



2 komentarze:

  1. Świetnie sobie poradziłaś :) Do listy książek polskich autorów, które masz zamiar przeczytać, koniecznie dorzuć pozostałe powieści Mroza i cykl inkwizytorski Piekary <3 Zgadzam się z Tobą co do zakończeń. Gdy autor decyduje się na te otwarte, mam wrażenie, że zabrakło mu pomysłu, żeby jakoś konkretniej skończyć przedstawion historię. Mamy też podobnie jeśli chodzi o niedoczytanie książki. Mi również jest szkoda czasu na męczenie się by koniecznie skończyć jakąś powieść. Zawsze sobie myślę, co świetnego mogłabym przeczytać przez ten czas i bez wyrzutów sumienia odkładam tą kiepską w moim odczuciu książkę :)

    szczerze-o-ksiazkach.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo! Będę polować na wszystkie książki Mroza - od jakiejś muszę w końcu zacząć przygodę z tym autorem. Kompletnie zapomniałam o cyklu Inkwizytorskim!
      Uważam, że jeżeli pisarz już chce przedstawić jakąś historię czytelnikowi, to musi ją przedstawić od początku do końca. Twardo i stanowczo, a nie stosować niepotrzebne wybiegi.
      Nie warto marnować czasu na książki, które nam się nie podobają. Jest tyle dobrych książek, które tylko czekają na przeczytanie!

      Usuń

Kłamałabym mówiąc, że nie interesują mnie komentarze. Umiem zmierzyć się z konstruktywną krytyką, ale przyjmę także miłe słowa. Wasze komentarze to wynagrodzenie mojego wysiłku, także jeżeli chcesz się odezwać – pisz!